Hakkımızda

GOLDEN HORN
BRASS

2004 yılında Begüm Gökmen tarafından kurulan Golden Horn Brass Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesliler beşlisi. Dev bir orkestranın gücünü kendilerinde toplamış bu bileği ve nefesi kuvvetli çekirdek ekip, bir araya geldikleri günden beri çalgılarındaki ustalıklarıyla en hassas, en kırılgan, billursu tınıları ile müziği adeta altın bir kumaş gibi örüyor.

Hem orkestra repertuvarında hem de eğitim alanında uzmanlaşmış seçkin müzisyenlerden oluşan topluluk, her konserlerinde karşımıza son derece zengin bir programla çıkıyor. Titizlikle hazırladıkları bu programların içinde Barok dönem ve klasik dönem eserlerinin yanı sıra, unutulmaz caz ve pop şarkıları, ayrıca halk ezgilerinin sofistike düzenlemeleri yer alıyor.

Yıllardır verdikleri eser siparişleriyle ve yaptırdıkları düzenlemelerle birçok Türk bestecisi için motivasyon kaynağı olan beşli, bir yandan da “eğitim konserleri” başlığı altında uzun yıllardır sürdürdükleri ve genç kitleleri müzikle buluşturup yetiştirmeyi hedefleyen etkinlikleriyle müziğin toplumsallaşmasına katkıda bulunuyor.

Andante dergisinin 2014’te beşincisini düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” seçilen Golden Horn Brass, yurt içindeki sayısız konserin yanı sıra, yurt dışındaki birçok prestijli organizasyonda ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyor.

Katıldığımız Organizasyonlar

2023 Astana Opera
2023 Almati Kazakistan
2021 Zagreb
2018 Asgabat
2018 Selanik, Anteon Konser Salonu
2017 Bükres, National Theatre
2017 Moldova, National Philarmonie
2016 Almanya, Saurland Brass Week
2015 Berlin, Konzerthaus
2014 Avusturya, Schagerl Brass Festivali
14. İtalya İtalian Brass Week, 2013

BİZE DESTEK VERENLER

ENES VELET - TROMPET

Trompet eğitimine 2014 de Barış İçin Müzik Vakıfında ilk öğretmeni olan Volkan Coşar ile başlamıştır. Orada öğretim gördükten sonra 2016 da aynı vakıfın gençlik senfoni orkestrasıyla Almanya Leipzig operasında konser vermiştir. Aynı yıl 2016 da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın sınavlarına girip başarılı olmuştur. 2018 yılında Bilkent Brass Festivali adı altında Bert Langenkamp, Julian Lupu ve Erden Bilgen gibi trompet sanaçtılarının ustalık sınıflarına aktif katılım sağlamıştır. 2020 yılının şubat ayında Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen “The International Music Competition ‘Silk Way’ “ yarışmasında kendi yaş kategorisinde 2.lik ödülü almıştır.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Anadolu Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Gedik Filarmoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda takviye sanatçı olarak çeşitli konserlerde görev almıştır. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda lisans öğrencisi olarak öğrenimini devam ettirmektedir. 2021 yılından beri İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasında Trompet Sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.

ŞEVDAR ÖZARSLAN - TUBA

2000 yılında doğdu. Müzik eğitimine 2016 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Noriyoshi Murakami ile başladı. Roger Bobo, Anne Jelle Visser, Roland Szentpali, Jack Adler Mckean ve Steve Rossé’nin ustalık sınıflarına katıldı. Türkiye Uluslararası Gençlik Filarmoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nda çaldı. Oda müziği ve tuba çalışmalarına Noriyoshi Murakami ile devam etmektedir.

DENİZ YAKAR - TROMPET

2001 yılında doğdu. 2016 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kabul edilerek trompet çalışmalarına Julian LUPU ile devam etti. 2015-2023 yılları arasında Sergei Nakariakov, Reinhold Friedrich, Rex Richardson, Otto Sauter, Pacho Flores ve Andrea Tofanelli gibi önemli isimlerin ustalık sınıflarında yer aldı. Bilkent Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Agora Gençlik Orkestrası, Anka Filarmoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve Limak Filarmoni Orkestrası ile çaldı. Itailan Braass Week, Ankara Brass Week ve Bursa Brass Week gibi önemli bakır nefesli çalgılar festivallerine katıldı. Halen Bilkent Üniversitesi’nde Julian LUPU ile çalışmalarına devam etmektedir.

MEHMET ALİ BAYDAR - TROMBON

1990 yılında İstanbul’da doğdu. 2002’de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazanarak S. Murat Demiral ile trombon, Aycan Teztel ile oda müziği çalışmalarına başladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarının Lisans Programından mezun oldu. 2008 Kasım ayında Londra’da düzenlenen “Türk Müziği Haftası”nda BBC’nin daveti ile katıldığı konserlerde BBC Londra Senfoni Orkestrası’nın trombon grubunda yer aldı. 2006-2011 yılları arasında Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın konserlerinde görev aldı. Birçok ustalık kursuna katıldı,halen Bilkent Senfoni Orkestrasında trombon sanatçısı olarak çalışmaktadır.

TOLGA AKKAYA - TROMBON

1978 Ankara’da doğdu. Trombon eğitimine 1989 yılında Süleyman Murat Demiral ile İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuarında başladı ve aynı okulda 2002 yılında Yüksek Lisans mezunu oldu. Akdeniz gençlik orkestrasının sınavını kazanarak yurt dışında konserlere katıldı. British Council’ın düzenlediği yılın genç müzisyeni bakır üflemeliler yarışmasında 3. oldu ve İngiltere’de kurs kazandı.Halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasında grup şefi yardımcısı,Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasinda solo tromboncu ve Cemal Reşit Rey Senfoni orkestrasinda trombon grup şefi olarak kariyerine devam etmektedir.