bos

Hakkımızda About Us

Oda müziği denince akla hemen keman, piyano, viyolonsel gelir de, nefesliler, hele de bakır nefesliler sözkonusu olduğunda, sanki dev bir orkestranın gücünü kendilerinde toplamışlar gibi, üç-beş kişilik bir çalgı topluluğunun kıyameti koparması beklenir-dolayısıyla, bir bakır nefesli çalgilar beşlisi, örneğin, koskoca bir salonu doldurabilecek, tınlatabilecek bir oda müziği topluluğu olarak, müzik dünyasında apayrı bir yer tutar. Diğer yandan, hele de icracıların ustalığına diyecek bir şey yoksa, en hassas, en kırılgan, billursu tınıların iç-içe geçtiği, ışımalı bir ses örgüsü de çalgı ortamının harcı, alamet-i farikası olacaktır.
İşte, tam da böyle bir oluşum, GOLDEN HORN BRASS (GHB) topluluğu, 10 yılı aşkındır ülkemizin bu alandaki önde gelen temsilcisi, yüz akı. 2006 yılında Begüm Gökmen tarafından kurulan ve faaliyetlerini bugüne dek kesintisizce sürdürmeyi başaran, Türkiye'nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisinden söz ediyoruz: Andante dergisinin 2014'te beşincisini düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödüllerin'de Yılın Oda Müziği Topluluğu kategorisinde, Birincilik ödülüne layık görülmeleri boşuna değil, her biri alanında usta birer müzisyen, solistliklerinin yanında deneyimli birer orkestra elemanı ve eğitimci olan beş seçkin müzisyenin güç birliğiyle oluşan bu topluluk, yurtiçindeki sayısız konserin yanısıra yurt dışında, en prestijli organizasyonlarda da, ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyor.
Müzik dünya algısını değiştirebilir mi, sorusuna olumlu cevap verebilenler için çalıyorlar. İki trompet, korno, trombon ve tubadan oluşan topluluğun repertuvarı son derece renkli ve çeşitli; barok, klasik, caz, pop, hatta halk ezgilerinin sofistike düzenlemeleri arasında sınır tanımayan bir çoğulculuğa sahipler-tabi titiz, tutarlı bir seçkiyi biraraya getirmek kaydıyla... Birçok bestecimize verdikleri siparişlerle sağladıkları motivasyon bir yanda, uzun yıllardır  "eğitim konserleri" başlığı altında sürdürdükleri, yaygın ve genç kitleleri müzikle buluşturma, yetiştirme amaçlı faaliyetleri diğer yanda, müziğin toplumsallaşma adına ne denli değerli bir alan olduğunu vurgulamaktan geri durmuyorlar.
Sorumluluk alanlarını müziklerini en iyi biçimde çalmakla sınırlandırmıyorlar; dünyamızın geleceğiyle ilgili, görevlerimizle ve rollerimizle ilgili mesajları her fırsatta aktarıyorlar; yaşanan ortamla derinlikli bir ilişki kurmayı-şehir, müzik, gençlik ve çevre arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi-önemsiyor, sıcak nefeslerini bunun için kullanıyorlar.
Borazanları bizim için çalıyorlar!


GOLDEN HORN BRASS (English version)

Golden Horn Brass is a classical jazz and pop music group that is a first of its kind in Turkey. The first brass of Turkey, consisting of 2 trumpets, a horn, a trombone, and a tuba; presents a brand new sound, quite different from the ordinary instrument combinations, to the audience. Even though knowing there are not many works or productions in the world for such a band, the five musicians going after the ‘difficult but beautiful’, request works from present Turkish composers, as well as having certain important pieces in the musical literature arranged for their band, from baroque to jazz and Turkish folk songs

Their goal is clear: with their different formation of brass instruments, bring a new breath of fresh air to first the Turkish audience, then to the music that is in search of new sounds. GOLDEN HORN BRASS was established in order to make the ‘brass instruments’ more popular via concerts, in 2004 by Begüm Gökmen , and started actively in July 2004. Keeping this goal in mind, the group which is meticulous on choosing programs, in addition to its colorful repertoire from baroque to the modern, has ordered compositions from many Turkish composers. Concerts of the BRASS QUINTET contribute to the introduction of a wider audience with the sound of brass instruments, after the trials of other different quintets in the past. In 2007, they did another first by a series of concerts, under the title of educational concerts, which they performed at elementary schools and aimed to be pioneers on this issue..

GOLDEN HORN BRASS © 2014 All rights reserved. Tüm hakları saklıdır.
TAYBO.NET